3 minuty

„Řešili jsme závažné rány na obou nohách 82letého pacienta. Na první kontrole měl dokonce promáčené kalhoty, ponožky i boty. Nález byl závažný. Po roce léčby se nám povedlo všechny rány podstatně zmenšit, snížit jejich bolestivost. Pak do všeho zasáhl covid,“ říká MUDr. Júlia Černohorská z Dermal Centre Mělník.

Starý muž drží hůl

Dosud plně soběstačný senior se omluvil hned z několika kontrol, například kvůli covidu syna, a přišel až po několika měsících, kdy rány na jeho nohách vypadaly skoro jako na začátku, obinadla byla silně znečištěná a bandáž špatně založená

„V posledních měsících opakovaně odmítl pomoc sester z agentur domácí péče. Byť je jeho rodina starostlivá, pacient tvrdohlavě odmítal i jejich pomoc z obavy o své zdraví. Nekomunikoval ani se svým praktickým lékařem, všechno se prostě snažil řešit sám,“ doplňuje důvody zhoršení jeho stavu MUDr. Júlia Černohorská.

Důsledy zanedbané péče

Takové chování je samozřejmě pochopitelné. Má však závažné důsledky a může vést k podstatnému snížení kvality života. Vynucená izolace pacientů způsobila zanedbání hojení ran, jako jsou zmíněné bércové vředy, ale také diabetické nohy a řadu případů komplexní kompresní terapie. 

Pokud máte podobné potíže, nejste v tom zdaleka sami. Jen bércovými vředy trpí podle kvalifikovaných odhadů kolem 45 tisíc osob nad 65 let. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky má 135 tisíc lidí nehojící se rány, se kterými museli být dokonce hospitalizováni. Celosvětově se odhaduje, že se s chronickými ranami potýká 0,22 % obyvatel. 

Všechny informace o léčbě ran na jednom místě

Řadu velmi užitečných rad a informací o problematice ošetřování ran najdete na specializovaném portálu www.lecbarany.cz/pacient, který provozuje společnost HARTMANN – RICO, výrobce a dodavatel zdravotnických pomůcek, jimiž se léčí široké spektrum nejrůznějších ran. 

Tablet se stránkou lecbarany

Najdete tam nejen velmi pečlivě zpracované informace o typech ran, možnostech jejich léčby a kompletním sortimentu produktů, které vám pomohou. Jsou tam i tipy a triky pro snížení bolestivosti ran, rady o správné výživě, prevenci a mnoho dalších užitečných informací. 

 

30denní akreditovaná online konference

A pokud byste měli zájem o odborný výklad téměř jako naživo, zúčastněte se online konference pro české a slovenské lékárníky, farmaceutické asistenty, laboranty a lékaře primární péče. Jednou z řady zajímavých přednášek je právě i ta od doktorky Júlie Černohorské na téma Vliv Covidu-19 na péči o naše pacienty a zejména kvalitu komprese.

Podívejte se na krátkou ukázku

V případě zájmu kontaktujte našeho obchodního zástupce, který vám poskytne vstup zdarma.

MUDr. Júlia Černohorská

Máme společný zájem – vyléčit vaši ránu

  • V roce 1874 mění HARTMANN chirurgii díky prvnímu aseptickému obvazu na rány. 
  • Inovace pokračují v roce 1919: HARTMANN začíná vyrábět na rány náplasti a masti. 
  • Už od roku 1966 nabízí HARTMANN kompresní terapii díky obinadlům Pütter.
  • A hned v roce 1967 zamířil na trh ES-Kompresse, klasický výrobek pro léčbu ran. 
  • Další inovační skok přišel v roce 1995 díky Tenderwet, který umožňuje vlhké hojení.
  • V roce 2007 uvedl HARTMANN na světový trh superabsorpční obvazy na léčbu ran.
  • Rok 2011 přináší zásadní inovace v podtlakové terapii.
  • Od roku 2013 lze rány ošetřit díky HydroTerapii.
1