dermatitida

Venózní dermatitidu lze definovat jako erytém různého stupně zahrnující subakutní formy i akutní či chronické záněty. Vyskytuje se na dolních končetinách pacientů s chronickou žilní nedostatečností a musí být odlišena od cellulitis, což je akutní infekční proces, který vyžaduje systémová antibiotika. Problematikou venózní dermatitidy se zabývá přehledový článek publikovaný v časopise Advances in Skin & Wound Care.

 

Příčiny

Venózní dermatitida přímo souvisí se změnami na kůži způsobenými chronickým edémemžilní nedostatečností. Příčinou však může být také kontakt kůže s dráždivými produkty, včetně základů mastí a konzervačních látek (lanoliny, parabeny, propylenglykol, ethylenglykol diamin), nejrůznějších antibakteriálních látek (gentamicin sulfát a neomycin), aditiv v obvazových materiálech a dalších.

Případnou alergii na jakýkoliv výrobek lze zjistit epikutánními testy. Podezřelý alergen se aplikuje na kůži horní vnější části paže, a to buď volně nebo překrytý bandáží (otevřené nebo uzavřené epikutánní testy). Test je ukončen a považován za pozitivní, jestliže se objeví reakce − intenzivní svědění a/​nebo zarudnutí.

Pacientům s venózní insuficiencí by mělo být provedeno testování také přímo na noze pod kolenem, protože kůže v těch místech má tendenci být citlivější.

 

Prevence a léčba

Důležitá je zejména důkladná prohlídka kůže, vhodné je sledovat edém a také suchost pokožky, zda vykazuje šupinatění, nebo zda se neolupuje povrchová vrstva kůže. Významným krokem v prevenci akutní, subakutní a chronické dermatitidy je zabránění vysychání kůže dolních končetin.

K látkám, které pomáhají hydratovat kůži, patří zejména aloe vera, alantoin, cetylalkohol, stearylalkohol a vitamíny A a E. Ochranu kůže umožní prostředky obsahující např. vazelínu, oxid zinečnatý či silikony.
Na subakutní zánět jsou vhodnými produkty krémy nebo mléka pro suchou pleť nebo středně až vysoce účinné lokální steroidní krémy či masti. Léčba akutního zánětu zahrnuje vlhkou kompresi, středně až vysoce účinné steroidy a systémová antibiotika. Chronický zánět může být léčen chladivou bandáží a následně středně až vysoce účinnými steroidními krémy či mastmi.

 

Zdroj:

http://journal­s.lww.com/aswcjou­rnal/Fulltext/2011/02000­/Venous_Derma­titis_Checklis­t.12.aspx

Může vás také zajímat

ARTMANN uvádí na trh nový systém VivanoTec Pro®
6. 10. 2017
Praha 6. října 2017 – Světový dodavatel zdravotnického materiálu společnost HARTMANN přináší…
pacient
30. 1. 2017
Polohování je základní součástí prevence vzniku dekubitů. Problém může nastat, pokud pacient…
kuze a nehty
27. 1. 2017
Dermatologické změny v oblasti nohou jsou u starších osob běžné. Stav kůže a nehtů spolu s…