Rány vystavené vibracím o nízké intenzitě

Vibrace na kosti i na rány

Autoři ve své studii vycházeli z výsledků dřívějšího výzkumu, který využíval vibrace (mechanické kmitání a chvění prostředí) o velmi nízké intenzitě pro urychlení regenerace kostí. Tato technika je již prověřována v rámci klinických studií a zjišťuje se, zda má pozitivní vliv na hojení kostí a prevenci osteoporózy.

Nově se nyní zkouší to, zda stejná metoda může zlepšit hojení ran u diabetiků. Účinky vibrací o nízké amplitudě, sotva postřehnutelné na dotek, jsou prozatím zkoumány na myších trpících diabetem.
První výsledky jsou povzbudivé, defekty zvířat vystavené vibracím pětkrát týdně po dobu 30 minut se hojily rychleji než u kontrolní skupiny.

Tvoří se více granulační tkáně a cév

Vibrace v ráně podporují produkci granulační tkáně, tvorbu nových cév a také vedou ke zvýšené expresi růstových faktorů a signálních molekul zvaných chemokiny napomáhajících hojení.

Tento léčebný efekt by tak mohl být přínosem právě pro chronické rány diabetiků, u nichž dochází k nedostatečné tvorbě granulační tkáně a angiogenezi.

Snadné použití u lidí

Autoři studie se shodují na tom, že velkou předností nové metody je to, jak snadno může být aplikovatelná také u lidí. Jedná se totiž o neinvazivní zákrok, který nevyžaduje podávání léků a navíc již byl testován na lidech při zkoumání jeho ochranného účinku na kostní hmotu. Autoři studie plánují dále zjistit, zda změny na molekulární a buněčné úrovni, které v místě rány pozorovali, jsou opravdu příčinou pozorovaného zlepšení hojení.

Zdroj: 

http://www.sciencedaily.com/…31153647.htm

Může vás také zajímat

Produkty HydroTerapie
25. 5. 2020
V dnešní uspěchané době je dobré umět si některé věci zjednodušit. S tím vám může pomoci…
Ověřte si své znalosti kvíze
25. 2. 2020
Jaké jsou režimy NPWT? A za kolik dní je nezbytné ránu převázat? Pět krátkých otázek z…
Nový systém VivanoTec Pro: pokročilou jednotku podtlakové terapie s integrovaným systémem
6. 10. 2017
Praha 6. října 2017 – Světový dodavatel zdravotnického materiálu společnost HARTMANN přináší…