Radioterapie

Radioterapie je léčebná metoda, při níž dochází k cílenému ozařování zhoubných nádorů citlivých k radiaci. Cílem je zničení nádoru a co nejmenší poškození okolní zdravé tkáně. Bohužel radiace nerozlišuje mezi rakovinnými a zdravými buňkami a kožní buňky jsou vůči ozařování obzvláště citlivé. Téměř u každého pacienta, který podstoupí radioterapii, se objeví některé kožní změny. Podrobně se touto problematikou zabývají také stránky www.woundsource.com.

 

 

Typické kožní změny po radioterapii

 • Zarudnutí − kůže může zčervenat, podobně jako po spálení sluncem, poškození kůže se pohybuje v rozmezí od mírného až po těžké.
 • Suchá kůže − ozářená kůže bývá velmi suchá a může dojít k jejímu odlupování.
 • Svědění − pokožka po radioterapii může svědit, což pacienta nutí ke škrábání, následkem mohou být trhliny v kůži a napadení infekcí.
 • Otok − postižená místa mohou být oteklá.
 • Mokvání − ozářená pokožka se odlučuje rychleji, než může dorůst. Na kůži se tvoří vředy a/nebo může být zvlhlá či infikovaná. K tomu dochází nejčastěji v oblastech kožních záhybů, jako např. za ušima, v oblasti hýždí, v břišních záhybech nebo u žen pod prsy. Podobné projevy se objevují také v oblastech, kde je kůže velmi tenká, např. na krku a na čele.

Kožní změny obvykle nastávají během několika týdnů po zahájení terapie. Mohou odeznít po dokončení léčby, ale postižená kůže už se pravděpodobně nevrátí k původnímu stavu. Často bývá silnější, sušší, tmavší a náchylnější ke spálení než před zahájením léčby.

 

Jak zvládat účinky radioterapie

 • Jemné zacházení − ozářenou kůži neotírejte, neškrábejte ani silně nedrhněte. Oděv a ložní prádlo pacienta by mělo být z materiálu, který nedráždí pokožku.
 • Žádné extrémní teploty − na postižená místa neaplikujte led, termofor ani vyhřívací podušku.
 • Koupání ve vlažné vodě − ideální je každodenní krátké sprchování vlažnější vodou. Nekoupat se ve vaně příliš často, a když, tak pouze krátce a nenapouštět horkou vodu. Nepoužívat silně parfémovaná mýdla. Pokožku jemně osušit, netřít.
 • Pouze schválené výrobky − používané kosmetické a hygienické přípravky by měly být schváleny pro použití na ozářenou kůži.
 • Zvlhčování vzduchu − zvlhčovač vzduchu ochladí a zvlhčí vzduch pro větší komfort pacienta.
 • Opalovací krém − ozařovaná kůže by měly být chráněna před sluncem. Je vhodné používat opalovací krém a co nejvíce chránit kůži oděvem. Jedinci po radioterapii jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže a musí omezit pobyt na slunci po celý zbytek svého života.
 • Žádná lepidla − nevhodné je přikládání jakýchkoliv lepicích materiálů na postiženou kůži. Použijte krycí materiály bez lepicí vrstvy.
 • Léky − úlevu od svědící kůže mohou poskytnout některé léky či masti. Při infikování ran mohou pomoci antibiotika.

 

Zdroj:

http://www.wou­ndsource.com/blog/ma­naging-radiation-complications-affecting-skin

 

Může vás také zajímat

Produkty HydroTerapie
25. 5. 2020
V dnešní uspěchané době je dobré umět si některé věci zjednodušit. S tím vám může pomoci…
Ověřte si své znalosti kvíze
25. 2. 2020
Jaké jsou režimy NPWT? A za kolik dní je nezbytné ránu převázat? Pět krátkých otázek z…
Nový systém VivanoTec Pro: pokročilou jednotku podtlakové terapie s integrovaným systémem
6. 10. 2017
Praha 6. října 2017 – Světový dodavatel zdravotnického materiálu společnost HARTMANN přináší…