EWMA 2014

V květnu se ve španělském Madridu konala již 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA). Hlavními letošními tématy byla Inovace, know-how a technologie v péči o rány. Témata odráží zejména aktuální stav – a to technologickou a organizační potřebu vysoce kvalitních služeb s omezenými zdroji dostupnými v péči o rány. Systémy zdravotní péče v celé Evropě musí řešit problémy se stárnutím populace, stále více lidí žije s nejrůznějšími chronickými chorobami, i proto roste poptávka po optimalizaci péče o rány s pomocí inovativních postupů a praxe. Mezi diskutovanými tématy rezonovalo především efektivní využití stávajících technologií s důrazem na poznatky medicíny založené na kazuistikách nebo vývoj nových technologií k prevenci a léčbě ranné infekce.

Léčba ranné infekce – antibiotika se odsouvají na druhou kolej

Tvorba biofilmu je jedním z hlavních důvodů, proč selhává lokální i celkové antimikrobiální terapie ran. Odborníci se shodují, že nejlepší výsledky v boji s infekcí představují inovované lokální postupy léčby. Dříve hojně používaná antibiotika nemají téměř žádný nebo minimální efekt. Na základě zveřejněných kazuistik a studií z různých oborů lze říci, že největší úspěch při léčbě sklízí moderní antiseptika se širokým spektrem účinku. Kromě larvální terapie tak přichází na řadu hlavně terapie podtlaková, která je účinná zejména v kombinaci s pravidelným proplachováním rány. Na snížení výskytu ranné infekce mají vliv i vcelku jednoduchá preventivní opatření, jako je například správné mytí rukou a používání rukavic při ošetřování ran, která pomáhají snížit výskyt zejména nozokomiálních nákaz.

Ambulantní podtlaková terapie

Terapie ran kontrolovaným podtlakem prošla v posledních několika letech velkým vývojem. Na konferenci několikrát zaznělo, že kromě spoléhání se na účinnost podtlakové terapie je důležité dbát zejména na pravidelnou kontrolu a péči o spodinu rány. Pozitivním výhledem je částečný přesun podtlakové terapie do roviny ambulantního ošetření, jako je tomu například v USA, Itálii nebo Velké Británii. V těchto státech centralizují péči o pacienty do specializovaných center, kam k výměnám NPWT systémů pravidelně dojíždění z domova. Problematická je v tomto případě legislativa v ČR. Momentálně totiž není možné používat podtlakovou terapii v domácím prostředí, která ještě stále není hrazena z prostředků zdravotního pojištění.

Může vás také zajímat

konference
4. 8. 2016
Lokální léčba je důležitou součástí komplexní terapie syndromu diabetické nohy. Jednou z…
konference
17. 5. 2016
Častým tématem na letošní konferenci o léčbě ran v Pardubicích byly chronické rány a biofilm.…
ipad
21. 4. 2016
Na letošním kongresu pro léčbu ran v Pardubicích představila společnost HARTMANN – RICO nový…