1 minuta

Novela zajistí širokou dostupnost plně hrazených zdravotnických prostředků a zároveň minimalizuje ekonomické dopady do systému veřejného zdravotního pojištění. Změny se do praxe reálně promítnou nejdříve v druhé polovině roku, kdy bude vydán číselník SÚKL s prvními nově registrovanými prostředky s aplikací nových úhrad a novými kódy. Do této doby se systém úhrad ani jejich výše nemění.

Přehled nejdůležitějších změn v úhradách:

Přehled nejdůležitějších změn v úhradách

Kde získám informace o nové preskripci?

Nové úhradové limity a pravidla preskripce se promítnou do číselníku SÚKL (1. 10. 2019), který nahradí stávající číselník VZP i Svazu zdravotních pojišťoven (1. 12. 2019). Číselník bude definovat jednotlivé úhradové skupiny, výše úhrad i množstevní a preskripční omezení. Současně bude jasně udávat, které výrobky se řídí do prosince stávajícím systémem úhrad a kdy začnou nabíhat nově registrované prostředky, které budou zařazeny od září/října 2019 s novými pravidly úhrad.

Důležitá data roku 2019

Důležitá data roku 2019

Nová pravidla a limity preskripce lze najít v zákoně č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, jehož součástí je i celý kategorizační strom.

Podrobné informace naleznete ZDE.

Zdroje
[1] niszp.cz
1