2 minuty
Inteligentní bandáž monitoruje a léčí chronické rány

„Ve skutečnosti flexibilní elektronika přinesla mnoho zdravotnických pomůcek, které lze na sobě nosit, obvaz se však od počátku medicíny změnil pouze lehce. My jednoduše aplikujeme moderní technologie do starodávného umění, a to v naději, že se nám podaří u neřešitelného problému zlepšit výsledky,“ uvedl pro časopis Small Sameer Sonkusale, vyučující elektrického a počítačového inženýrství na Tufts University.

Léčba chronických ran je často dlouhodobá a náročná, ať už je to kvůli závažnosti zranění nebo horšímu zdravotnímu stavu pacienta. Skupina amerických výzkumníků vyvinula inteligentní a flexibilní obvaz, jenž dokáže sledovat a léčit chronické rány v reálném čase. Nedávnou studii vědci popsali a publikovali v časopise Small.

Navrhli senzory sledující pH a teploty, tedy dva klíčové indikátory infekce a zánětu objevených u nehojících se ran. Mikroprocesor čte data získaná z těchto čidel, díky nimž může zahříváním gelu na požádání uvolňovat léky z nosičů. Celá konstrukce připevněna k průhledné lékařské pásce tvoří flexibilní bandáž o tloušťce pouhé 3 mm. Podařilo se najít komponenty, které umožňují udržet krytí v příznivé ceně a pro jednorázové použití. S výjimkou mikroprocesoru, který lze opětovně použít.

Hodnota pH pro optimální hojení ran je v rozmezí 5,5 až 6,5, zatímco nehojící se rány mají rozsah pH nad 6,5. Zvýšená teplota v místě rány znamená, že dochází ke vzniku zánětu a rána se nehojí. Samostatný prototyp krytí, který výzkumný tým vynalezl, také zohledňuje okysličení a signalizuje, že se rána léčí optimálně. Data z obrazových senzorů čte mikroprocesor, ten následně zobrazí uvolnění antibiotik, čímž dochází ke vzniku lepšího prostředí pro zhojení ran.

Rány z popálenin, u cukrovky nebo jiných zdravotních stavů mohou zastínit regenerační schopnosti pokožky a vést k trvalým infekcím a nejhůře i k amputacím. Pacienti navíc bývají často staršího věku, mají omezenou schopnost o sebe pečovat, chronické rány jsou obvykle léčeny v ambulantním prostředí nebo doma. Inteligentní obvazy by měly umožnit sledování a poskytování léčby s omezeným zásahem pacienta či ošetřujícího lékaře.

1
Inteligentní bandáž