podtlaková terapie

Kratší doba hojení rány, méně převazů, kratší hospitalizace a celkově nižší náklady na léčbu. To jsou některé z výhod podtlakové terapie v léčbě infikované rány po cévním zákroku v oblasti třísel, které naznačují výsledky dizertační práce z Univerzity ve švédském Lundu.

První rozsáhlejší hodnocení podtlaku v léčbě infikovaných ran

Navzdory skutečnosti, že podtlaková terapie představuje základní součást péče o rány, existuje podle autorky dizertační práce Christiny Monsenové relativně málo vědeckých studií na toto téma, a úroveň odborných znalostí mezi zdravotnickými pracovníky je stále nedostatečná.

Její práce srovnává použití podtlakové terapie u infikovaných ran po cévní chirurgii v oblasti třísel s dříve zavedenou metodou: alginátovým krytím. Představuje tak první rozsáhlejší hodnocení techniky podtlaku v léčbě infikovaných ran.

Čas hojení se při použití podtlaku snížil téměř na polovinu

Výsledky výzkumu ukázaly, že průměrný čas hojení rány klesl na téměř na polovinu u pacientů, jejichž rány byly léčeny podtlakovou terapií. Významně snížena byla také doba hospitalizace.

Oblast třísel se běžně používá jako místo vstupu v cévní chirurgii, neboť umožňuje lékaři dostat se k důležitým tělesným systémům a orgánům. Zároveň však znamená zvýšené riziko infekce, protože se nachází v blízkosti střevní bakteriální flóry. Infekce v oblasti třísel může v závažných případech vést k amputaci nohy pacienta nebo dokonce úmrtí.

Podtlaková terapie šetří čas a náklady

Z výsledků dizertační práce rovněž vyplývá, že podtlaková terapie vyžaduje méně převazů, je nákladově efektivní a šetří čas personálu. Autorka studie doufá, že její zjištění budou podporovat využití podtlakové terapie při hojení ran nejen ve Švédsku, ale i v zahraničí, přispějí tak k vyšší efektivitě léčby a zkrácení doby hospitalizace.

Zdroj:
http://www.lunduniversity.lu.se/…487ca435b846 http://www.lunduniversity.lu.se/…re-technique

Může vás také zajímat

Kmenové buňky
23. 1. 2017
Objev kmenových buněk aktivních v lidských cévách, který učinili vědci z Centra pro klinický…
chitosan
16. 1. 2017
Vědecký tým z Wyss Institute při Harvardově univerzitě vyvinul nový biokompatibilní materiál,…
infekce
16. 1. 2017
Vysoké procento úmrtí u pacientů se závažnými popáleninami je spojeno s infekcemi. Vědci z…