Pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování léčebných postupů jsou samozřejmě správné kroky jak pro prevenci, tak pro léčbu chronických ran. Neměli byste však zapomínat na to, proč vás takové zdravotní problémy vůbec potkaly. Jedním z faktorů, který hraje zásadní roli, je životní styl každého z vás. Pod pojmem životospráva si mnoho z nás představí pouze správnou výživu a zásady zdravého stravování. To je ale chyba. Životospráva je jednoduše řečeno celkový životní styl. Patří sem pravidelný pohyb, naše koníčky, strava, ale i neřesti – jako je alkohol, kouření a stres. Připravili jsme si pro vás tipy a triky, se kterými zvládnete úpravu životosprávy úplně sami.

Buďte v pohybu – komprese není omezení

Zařaďte do svého programu pravidelný pohyb, jako jsou kratší procházky či jízdu na kole – zlepší se vám cirkulace krve a zmizí i pocit těžkých a oteklých nohou. Pokud nemůžete sportovat, procvičujte alespoň dolní končetiny. Není pravda, že s obvázanou nohou se nelze pohybovat.

Komprese není omezení, ale start. Obvaz končetinu chrání, zpevňuje a vy můžete bez obav žít aktivně. Platí, že čím více se v rámci kompresivní terapie pohybujete, tím je účinek léčby vyšší. Stačí, abyste tělu dopřáli rozumnou dávku pohybu. Pomůžete správnému fungování krevního oběhu, zbavíte se nepříjemných příznaků nemoci a příjemným bonusem bude dobrá nálada!

Jde to i bez diety!
Pestrá strava napomáhá snížení vysokého tlaku

Tučné jídlo a přemíra sladkostí způsobují problémy na všech frontách. Výsledná nadváha, zácpa nebo vysoký tlak – to všechno vede k žilním i cévním problémům. Zařaďte do svého jídelníčku jídla s vysokým obsahem vlákniny a stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály (vápník, železo, zinek). Nezapomínejte jíst pravidelně 5krát denně. Lidské tělo je totiž jako dokonalý stroj. Když chceme, aby správně fungovalo a my nemuseli každou chvíli na kontrolu nebo opravu, musíme mu dodávat pravidelné a kvalitní palivo. Se správnou výživou souvisí také správný pitný režim – denně bychom měli vypít 2–3 litry tekutin. Vyhýbejte se ale sladkým limonádám a vodám s bublinkami. Zbytečně zatěžují a překyselují organismus.

Dejte přednost volnějšímu oblečení a pohodlné obuvi

I na výběru oblečení záleží! Těsné kalhoty nebo škrtící ponožky jsou nepohodlné, tlačí a zhoršují cirkulaci krve. Zvolte volnější oblečení, které není upnuté kolem končetiny a zároveň je vyrobeno ze vzdušného materiálu, který usnadní dýchání pokožce a nezadržuje tělesnou vlhkost. Obuv volte vždy pohodlnou, pevná podrážka a nízkými podpatky by pro vás měla být samozřejmostí.

Posilujte imunitní systém

Posilování imunity pomáhá nejen vhodně zvolená strava, ale také celá řada velmi příjemných činností. Vyzkoušejte plavání nebo chůzi ve vodě. Stejně jako masáž studenou sprchou pomáhají a snižují pocity těžkých nohou a zlepšují prokrvení končetin. Pozor si však dejte na návštěvu sauny nebo horké koupele.

Dopřejte si masáž a odpočinek, obloukem se vyhýbejte stresu

Vhodně provedená masáž napomáhá lepšímu prokrvení a pozitivně působí na žilní oběh. Končetiny vždy masírujte ve směru od chodidla nahoru směrem k srdci – má to blahodárný efekt! Myslíte si, že když si lehnete, odpočívají i vaše nohy? Není to pravda. Při onemocnění žilního systému dolních končetin by nohy při odpočinku neměly být ve stejné poloze jako zbytek těla, ale o něco výše než je srdce. Obloukem se také vyhýbejte stresovým situacím a kouření, zbytečně komplikují léčbu. A hlavně, nezapomínejte se hodně smát a udržovat si dobrou náladu!

Další praktické tipy, jak se jednoduchými kroky aktivně zapojit do léčby, najdete v přehledné brožuře Prevence a léčba chronických ran. Přečtěte si ji, vytiskněte a mějte ji na očích každý den!