Pohybujte nohama při každé příležitosti

Ani dlouhodobé stání ani sezení není dobré pro správné fungování krevního oběhu. Naučte se dělat krátké přestávky, procházejte se, naučte se jednoduché cviky na prokrvení nohou. Stejné pravidlo platí i při dlouhých cestách vlakem, autobusem nebo letadlem. Nejvhodnější fyzickou aktivitou je chůze, při které dbejte na správný výběr obuvi.

Studená sprcha je prospěšná, návštěva sauny ne

Masáž studenou sprchou pomáhá a snižuje pocit těžkých nohou.

Masáž studenou sprchou pomáhá a snižuje pocit těžkých nohou. Pozor si však dejte na návštěvu sauny nebo horké koupele. Teplo způsobuje rozšiřování žil a nepříznivě působí na oběhový systém. Myslete také na pravidelné masírování končetin – správně provedená masáž od chodidel směrem nahoru pozitivně působí na žilní oběh.

Jezte zdravě a hlídejte si váhu

Jezte zdravě a hlídejte si váhu

Tučné jídlo a přemíra sladkostí způsobují problémy na všech frontách. Výsledná nadváha, zácpa nebo vysoký tlak – to všechno vede k žilním i cévním problémům. Zařaďte do svého jídelníčku jídla s vysokým obsahem vlákniny a stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály (vápník, železo, zinek). Nezapomínejte jíst pravidelně 5krát denně. Se stravou souvisí také správný pitný režim – denně bychom měli vypít 2–3 litry tekutin. Vyhýbejte se ale sladkým limonádám a vodám s bublinkami. Zbytečně zatěžují a překyselují váš organismus.

Noste volné oblečení a vhodnou obuv

Těsné kalhoty nebo škrtící ponožky jsou nepohodlné, tlačí a zhoršují cirkulaci krve. Zvolte volnější oblečení, které není upnuté kolem rány a zároveň je vyrobeno ze vzdušného materiálu, který usnadní dýchání pokožce a nezadržuje tělesnou vlhkost. Přemýšlejte i nad výběrem bot. Obuv volte vždy pohodlnou, ideálně s anatomicky tvarovanou stélkou a především dostatečně širokou, aby nedocházelo k uskřípnutí malíčku. Obuv s pevnou podrážkou a bez vysokého podpatku by pro vás měla být samozřejmostí. Správně zvolený oděv usnadňuje i samotný pohyb s bandáží.

Pravidelně navštěvujte svého lékaře

Pravidelně navštěvujte svého lékaře

Trápí vás pocit těžkých nohou, otoky nebo se vám objevily křečové žíly? Nemeškejte a včas navštivte svého lékaře. Babské rady v tomto případě nepomohou, důležitá je včasná diagnóza a správně nastavená léčba.