Správné polohování pacienta každé 2 hodiny

Technika polohování a pravidelné změny polohy patří mezi nejúčinnější preventivní opatření. Změnami polohy odstraníte významný nepříznivý faktor – dobu působení tlaku. Polohování pacienta je nutné provádět tak, aby se odlehčilo částem těla, u kterých hrozí riziko vzniku proleženin. Velmi ohroženou oblastí jsou paty, kde vznikají proleženiny často bez porušení kůže, ale se závažným poškozením tkání v hloubce. Každé 2 hodiny je vhodné měnit polohu pacienta, je také vhodné dodržovat postup záda – pravý bok, a poté záda – levý bok. Vhodnou polohu pacienta na lůžku můžete zajistit prostřednictvím různých polohovacích technik a pomůcek. Je důležité, aby byla při samotném polohování použita podložka, která usnadňuje posun. Při polohování by nemělo docházet ke tření a tlaku na rizikových oblastech. Pro větší komfort a pocit bezpečí používejte polohovací pomůcky či antidekubitní matrace.

Antidekubitní podložka

Využití antidekubitních podložek a matrací

Antidekubitní pomůcky jsou speciální podložky, které rovnoměrně rozkládají tlak v rizikových oblastech. Antidekubitní podložky jsou vhodné pro bezpečné polohování pacienta. Matrace mají podobnou funkci jako podložky. Jejich předností je možnost kombinace s elektricky polohovatelným lůžkem a jsou vhodné pro dlouhodobě ležící pacienty. V dnešní době je k dispozici poměrně široké spektrum antidekubitních pomůcek.

Vhodná vlhkost a vyšší teplota vzduchu

Vhodná vlhkost a vyšší teplota vzduchu

Při ošetřování je nutné zajistit v pokoji teplotu kolem 23 °C, rána také nesmí být vystavena prudkým změnám teploty. Lůžko pacienta musí být udržováno v suchém stavu, stejně jako přikrývky – ty by měly být lehké a vzdušné. Důsledně dodržujte také hygienu lůžka.

Lůžkoviny a osobní prádlo udržujte v dokonalé čistotě a v suchu, prostěradlo musí být vypnuté. Používejte jednorázové savé podložky při inkontinenci a zvýšeném pocení.

Přiměřené hygiena

Přiměřená hygiena

Důležitou součástí prevence vzniku proleženin je hygienická péče. Jedná se hlavně o omezení nepříznivého vlivu moči, stolice a potu. Hygienu provádějte dle potřeby, u ležících pacientů pak nejméně dvakrát denně. Při znečištění provádějte očistu co nejrychleji, abyste zabránili chemickému podráždění. Pokožku myjte vlažnou vodou a mýdlem. Po ukončení hygieny kůži řádně osušte a ošetřete ohrožená místa ochranným prostředkem.

Vyvarujte se masírování v místě proleženin 1. stupně.

Naučte se, jak ošetřovat intimní partie bez použití vody

1. Pokožku ošetřete pomocí vlhkých utěrek
2. Použijte čisticí pěnu – před použitím protřepejte
3. Nanášejte ze vzdálenosti 20 cm, nechte krátce působit a pak setřete vlhkou utěrkou
4. Použijte ochranný krém či pěnu pro ošetření a ochranu podrážděné pokožky

Pravidelná péče o pokožku

Pravidelně pozorujte a vyšetřujte stav kůže. Všímejte si, zda je suchá, vlhká, prosáklá nebo se tvoří puchýře. Důkladně sledujte všechny změny – například začervenání, odřeniny, otoky, ale i opruzeniny. Snížená hydratace kůže má za následek snížení vláčnosti a nadměrně suchá kůže je spojena s tvorbou trhlin a prasklin. Suchou kůži ošetřujte doporučenými hydratačními prostředky. Minimalizujte také styk kůže s vlhkým prostředím, které vzniká v důsledku inkontinence, pocení nebo sekrece ran. Používejte podložky nebo kalhotky z materiálů, které absorbují vlhkost a jsou s pokožkou v kontaktu prostřednictvím rychleschnoucích povrchů.

Rehabilitace

Vstávání z lůžka, pohyb po pokoji, ale také pohybová cvičení na lůžku. Prakticky jakákoliv forma pohybu je při léčbě pozitivní – prokrvuje pokožku a snižuje tlak na postiženou oblast. Navíc, časté střídání polohy a zvyšování pohyblivosti jsou základem prevence vzniku proleženin.

Cvičení a pohyb

  • Nezbytnou součástí léčebného režimu musí byt i přiměřená fyzická aktivita.
  • Práci svalové pumpy při pohybu totiž dochází ke zlepšeni oběhových poměrů v končetinách. Zařaďte do svého programu pravidelné procházky, lehká cvičení, dle možnosti i jízdu na kole.
  • Zkuste si během dne alespoň 30krát stoupnout na špičky, zhoupnout se ze špičky na patu nebo kroužit nohama v kotnících. Uvádíme i další účinné a jednoduché cviky.