Tvorba zdravé tkáně, efektivní uzavírání rány a prevence infekcí jsou základními podmínkami optimálního průběhu hojení rány. Nezastupitelnou roli v těchto procesech hraje také vitamín C neboli kyselina askorbová. Ať už vzniklo zranění následkem úrazu, operace nebo dlouhodobým tlakem na kůži, pravidelný příjem doporučené denní dávky vitamínu C může pomoci předcházet vzniku infekce v ráně a přispívá k jejímu úspěšnému zahojení.

Prevence infekce
V časných fázích hojení zintenzivní náš imunitní systém obranu proti infekci. Tkáně kolem rány zčervenají a otečou, což je způsobeno zvýšeným průtokem krve v této oblasti. Kyselina askorbová napomáhá migraci bílých krvinek do rány. Bílé krvinky ničí mikroorganismy a další cizorodé látky, a pomáhají tak chránit tělo před infekcí. Nedostatek vitamínu C může zpozdit přirozenou imunitní odpověď těla a zvýšit riziko infekce v ráně. Oslabený imunitní systém bývá jednou z nejčastějších překážek zdravého hojení ran.

Tvorba tkáně
Kyselina askorbová se podílí na tvorbě kolagenu a dalších látek, které představují základ pojivových tkání, kůže, kostí a cévních stěn. Je proto nezbytná pro tzv. proliferační fázi hojení, kdy se formují nové tkáně a tvoří se nové cévy zajišťující průtok krve ránou. Nedostatek vitamínu C ve stravě může způsobit vznik slabé a křehké jizvy.

Antioxidant
Naše tělo reaguje na zranění jako na formu fyziologického stresu. V období stresu se zvyšují nároky na imunitní systém a metabolismus a organismus vyžaduje k podpoře hojení vyšší příjem antioxidačních látek, mezi které řadíme také vitamín C. Senioři, lidé s podvýživou nebo chronicky nemocní trpí často nedostatkem vitamínu C, což může vyžadovat jeho užívání v podobě vitamínových preparátů.

Doporučená denní dávka
Doporučená denní dávka vitamínu C je 75 mg pro ženy a 90 mg denně pro muže (nad 18 let). Pro ​​udržení zdravé pokožky a rychlé hojení povrchových ran stačí denně přijímat doporučené množství kyseliny askorbové. Pokud se zotavujete z traumatické nebo chirurgické rány či proleženin, může vám lékař doporučit vyšší dávky vitamínu C pro podporu hojení a ochranu před infekcí. Je nezbytné přijímat doporučené množství vitamínu C každý den, jelikož organismus neumí skladovat větší množství tohoto ve vodě rozpustného vitamínu.

Bohatým zdrojem vitamínu C nejsou jen citrusové plody a šťávy, ale také např. červené a zelené papriky, rajčata a rajčatová šťáva, brokolice, růžičková kapusta, jahody, kiwi a mnoho dalších druhů zeleniny a ovoce.

Zdroj:

http://www.livestrong.com/article/384687-ascorbic-acid-in-wound-healing/